Kishuszárok Simonpusztán
A nemes gondolatok sokszor olyan közegben születnek, amely szinte kínálja a jó ötleteket. Így volt ez tavaly, 2018 őszén az oklándi Tiszteletbeli Székely avatáson is. A rendezvény emelkedett hangulatában született meg az elhatározás, hogy kellene az erdélyi gyerekeknek egy kishuszár tábort szervezni, ahol ízelítőt kaphatnának ősi kultúrájukból, hazaérve pedig tovább vinnék a gondolatot. Nem titkolt távolabbi célként a hagyományőrző utánpótlás támogatása is megfogalmazódott.
Az ötletgazda, Ézsiás Vencel, a Szövetség alelnöke még a rendezvényen megkereste a jelen lévő Kövér László házelnök urat, aki támogatásáról biztosította. Így kezdődött szervezés, hogy azután ez év tavaszán megvalósuljon a tábor gondolata.
35 gyerek és 7 felnőtt kísérő érkezett április végén Erdélyből Budapestre, ahol gazdag program várta őket, városnézés, Parlament, Állatkert. Oklánd, Székelyudvarhely, Marosvásárhely, Zetelaka mellett Fonyód, Szombathely, Kocsér, Székesfehérvár, Szeged, és Budakeszi küldte el fiatal képviselőit Simonpusztára, ahol jól szervezett huszártábor vette kezdetét. A hazai résztvevőkkel együtt összesen 76 gyerek vágott neki a huszáréletnek, amelynek színvonalas lebonyolítását a Szövetség a legjobb huszár, gyalogos és tüzér szakemberei biztosították. A gyerekeket 10 rajba osztottuk be vegyesen, vagyis a hazaiakat és a határon túliakat egy csoportba osztva azzal a céllal, hogy minél jobban ismerjék meg egymást, alakuljanak ki barátságok.
A foglalkozások kiválóan vezényelt, komoly reggeli tornával indultak, éppen úgy, mint az egykori katonaságnál. Ez eleve megteremtette a rendszeres foglalkozás fegyelmezett alapjait. A napok folyamán a gyerekek 10 állomáson váltották egymást, mindenhol alapos kiképzésben részesülve. 3 huszár, 2 gyalogos, 2 tüzér, 2 vívó és 1 általános lovas ismereteket nyújtó állomáson. Az ünnepélyes megnyitó magas protokoll részvételével zajlott, államtitkár, polgármester jelenlétében. A tábori misét Takács Tamás ezredes úr, a tábori lelkészi kar vezetője celebrálta.
A lovas kiképzést, mint a kishuszár tábor kiemelt programját a Salföldi Kopjások biztosították 6 fővel és 6 jól kiképzett Shagya arab lóval, a szakmai felügyeletet Pénzes Gábor és v.Győrffy-Villám András látta el.
Vasárnap különleges élményben volt részük a gyerekeknek és kísérőiknek. A katonai hagyományőrzéssel szorosan együttműködő solymászat világába nyertek betekintést, amelynek során kézre is vehették, sőt Győrffy-Villám Zsombor mestersolymász irányításával röptethették is a ragadozó madarakat. A tábor a foglalkozások értékelésével és játékos vetélkedővel zárult, s folytatódott Nagyvázsonyban, ahol a község látta vendégül kis erdélyi bajtársainkat.
A rendezvény a barátság és az összetartozás jegyében telt el, célunkat elértük, a gyerekek igazi bevezetést kaptak a hagyományőrzésbe, kapcsolatok születtek, és megerősítettek abban, hogy helyes úton járunk. A Nemzet szolgálatát mindenkinek a saját területén és képességeinek függvényében kell vállalnia, a lehetőségeket pedig a helyzetek, a kapcsolatok, és nem utolsó sorban a fantázia teremti meg.
A teljesség igénye nélkül ki kell emeli Ézsiás Vencel szerepét, a Salföldi Kopjások munkáját, Domina Barnabás, Tóth Tihamér, Farkas Tibor, Sólyomvári Ludwig és Kelemen Levente tiszteletes úr segítségét.
A Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség kitűnő társszervezetre talált a Simonpuszta Nemzeti Lovas és Hagyományőrző Egyesülettel kötött együttműködési szerződéssel. A kiválóan felszerelt lovas bázison több sikeres huszár és gyalogos képzést bonyolítottunk le 2018-ban.
Ez évben felgyorsultak az események. Huszár képzés, kishuszár tábor, pályaavató az állomásai a közös munkának. Különösen jelentős rendezvénykánt könyvelhettük el az április végén megrendezett gyerekprogramot (Kishuszár Tábor) amelynek zavartalan körülményeit és anyagi hátterét a Simonpuszta Nemzeti Lovas és Hagyományőrző Egyesület biztosította. A főleg Erdélyből érkezett gyerekek maradandó élménnyel térhettek haza, amelyért elismerésre tarthatnak számot mind a szervezők, mind pedig a házigazdák.
Külön köszönet illeti István Gábor urat, az egyesület alelnökét, aki mindenre kiterjedő figyelmességgel állt a tábor rendelkezésére. Valamennyi résztvevő azzal tért haza, hogy ide mindig szívesen jönnek vissza!
Erőt, tisztességet!
v.Győrffy-Villám András
hő.dandártábornok