Tavaszi emlékhadjáratosok találkozója a pomázi Magyar Várban
Beszámoló a pomázi Huszár és Katonai Hagyományőrző Ünnepről
Az idén nem kerülhetett sor a 32. Tavaszi Emlékhadjáratra, ezért közösségmegtartó céllal Huszár és Katonai Hagyományőrző Ünnepet tartottak Pomázon az emlékhadjáratosok. A nyár utolsó szombatján, a Pomázi Önkéntes Tűzoltó Zenekar fúvósainak felvezetésével, hagyományőrző gyalogsági, tüzérségi és lovassági egységek masíroztak, ritka látványt képezve a Pilis kapujának is nevezett város főutcáján.
A városháza előtt Leidinger István polgármester köszöntötte a tavaszi emlékhadjáratok képviselőit. A felszólalók között volt Fülöp Tibor Zoltán a tavaszi emlékhadjáratok rendezője, Herpai Sándor a Magyar Vár Alapítvány alapítója, Székely Tibor a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség elnöke és Kocsi László ezredes a HM Katonai és Társadalmi Kapcsolatok Főosztály, Társadalmi Kapcsolatok Osztályának osztályvezetője, aki Szűcs Lóránd dandártábornokot helyettesítette a rendezvényen.
A felvonulásra induló közel 80 lovas nem fért el a városháza előtti téren, csak mintegy 30-an közülük, ezért a polgármesteri fogadás alatt a lovas többség részben „felderítő”, részben toborzó körútra indult a környező kis utcákban. Ez alatt a városházánál Fülöp Tibor Zoltán rendező kitüntetést adományozott a hadtáp munkában kiemelkedőt teljesítő Csányi Sándornak (a gulyáskirálynak) és Berkó Andrásnak. Berlinger Gábor az 1848/49. Budai 2-ik Honvédzászlóalj parancsnoka ugyancsak kitüntetést adott át Dr. Vass Lászlónak, az 1848/49-es Szabadságharc Szegedi III. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület parancsnokának, valamint Vesztergám Miklós tárogató művésznek.
Új hadjáratos, avagy magyar egytálételek
A programok a Magyar Várban folytatódtak. A tűzoltózenekar térzenével keltett sajátos hangulatot, mialatt gyerekeknek játékos huszár-foglalkozás zajlott Fáber Károly vezetésével. Sebestyén Péter bajtársunk pónifogattal utaztatta a kicsiket, Dr. Vass László irányításával pedig valóban nagy érdeklődésre tartott fegyverbemutató is zajlott. A Huszár Kaszinó vezetője, Fazekas Richárd nyitotta meg az elmúlt 30 év emlékhadjáratainak történéseit felidéző filmszemlét és fényképkiállítást. A hadtáp mellett alakult ki a Huszárkonyha főzőverseny, amelyben legalább 4 olyan új egytálétel látott napvilágot, amely alkalmas lehet a jövőben a hadjáratos seregek olcsó, tartalmas és hagyományokhoz alkalmazkodó ellátására. Ilyen étel pl. a pilisi kapros-tarhonyás májas, amelyet a versenyben Korom József és Mildner László hagyományőrzők vittek sikerre.
Vihar előtti csatazaj
A nap egyik fő eseményének a Berlinger Gábor által rendezett és a Dr. Pelyach István által „közvetített” csatabemutató kínálkozott. A sikeres előadásról egy biztosan nem állítható: az, hogy nézőinek a vihar előtti csendet idézte. Mert bár a csata befejeztével valóban vihar kerekedett, a csatatér körül még talán a csend is jelen volt, ám tudható, hogy a nesztelenség egészen biztosan nem az ágyúdörgés, a puskaropogás vagy a szablyák csattogásának a szinonimája.
Az esti huszárkórust megelőzően Fülöp Tibor Zoltán egy festményt adományozott Herpai Sándornak, a rendezvény házigazdájának. Az ajándék Sipos Mónika festőművész munkája volt, aki a vásznon egy fiatal nőnek lóhátról kezet csókoló huszárt ábrázolt. A rendező bizalmasan meg is jegyezte a kép festőjének, hogy korunk nemi identitásválságának közeledő forráspontján, ez a kép világpolitikai jelentőségű üzenetet közvetít.
Lendületet kapott a dalolás
Az igaz, hogy estére a gyalogság és a tüzérség zöme, de a lovasságnak is a többsége hazament, ám bőven maradtak, főleg fiatal emlékhadjáratosok, akik a Huszár és Katonai Hagyományőrző Kórust elnevezésben felváltó Tavaszi Emlékhadjáratos Kórus hasznos tagjaivá lettek. Mert mindenkit bevont az éneklésbe a Vesztergám Miklós, Waszlavik „Gazember” László és Juhász Dénes alkotta zenei alakulat. Így történhetett meg, hogy a tervezett repertoár eléneklése után, az ideiglenes kórus oly lendületet kapott az énekléshez, hogy külön váló egységei csak hajnali fél ötkor fejezték be az éneklést.
Vár a Magyar Vár
Mindenképpen köszönet illeti a támogatókat, nevezetesen az Emberi Erőforrások Minisztériumát, a HM Zrínyi Nonprofit Kft-t, Pomáz Város Önkormányzatát és a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetséget, csakúgy, mint a rendező szervezetet, a Történelmi Lovas Egyesületet, de különösen a megjelent katonai hagyományőrzőket. Ugyanakkor nem lehet elmenni a mellett a tény mellett, hogy az immár évtizedek óta épülő és egyben a magyar műveltségnek helyet adó, Herpai Sándor által irányított Magyar Vár, méltó helyszíne volt a Huszár és Katonai Hagyományőrző Ünnepnek. Igazolják ezt a Herpai Sándor által párhuzamosan szervezett előadások, bemutatók és műsorszámok is (ezek a mellékelt plakáton olvashatók). Sokakban, így a rendezőkben is felmerült, hogy ezt a rendezvényt jó lenne meghonosítani, mert az ilyen nem csak akkor erősíti az emlékhadjáratos közösséget, amikor éppen nem lehet hadjáratozni, hanem akkor is, ha éppen lehet.
Meghívott fellépők voltak
- A Veresegyházi Katonai Hagyományőrző Egyesület, az 1848-49-i Szegedi 3. Honvédzászló-alj Hagyományőrző Egyesület, a Budai 2. Honvédzászlóalj hagyományőrző csapat, a Nagykátai Honvédtüzér Hagyományőrző Alapítvány, a Tápióbicskei Bitskey Gáspár Tüzércsapat tagjai, s a Váci Huszár és Nemzetőr Bandérium ifjúsági tűzérei, valamint nyargaló tűzérei.
- A Jász Lovas Bandérium, a Váci Huszár és Nemzetőr Bandérium, a Mogyoródi Sándor Huszárok Lovas Hagyományőrző Egyesület, a Horti Rózsa Sándor Szabadcsapat, a Hagyaték Lovas Egyesület, a Mátraaljai Vándorló Hagyományőrző Lovas Egyesület, a Vitéz Lovas és Hagyományőrző Egyesület, a Rákoscsabai Fecske Lovas Egyesület, az Eqidom Lovas Egyesület, a Gödöllői Lovas Sport Egyesület, a Péceli Szabadcsapat és az Isaszegi Szent Márton Lovas Hagyományőrző Egyesület és a Magyar Hagyományőrző Lovas Határkerülők;
- A Huszárkonyha bíráló bizottságának tagjai voltak: Csányi Sándor, Éva Ilona és Waszlavik Gazember László. Huszárkonyhás csapatok voltak: 1. Kőrösi Hadtáp; 2. Pilisi Betyárbandérium; Polgári Lovas Hagyományőrző Egyesület; Történelmi Lovas Egyesület valamint a Györe Család.
- Felkért fényképész: Csanád Márton Hubbes
- Felkért mozgókép készítő: Szalai István
- Honlapkezelő: Pető István
- A legjelentősebb médiatámogatást a Kossuth Rádió, a Karc FM és a Magyar Demokrata nyújtotta eddig.
Máté Endre
Mellékletek: A Györe József Gábor grafikai elképzelése alapján készült oklevél és teljes programot tartalmazó plakát. (A rendező tájékoztatása szerint jut még oklevél azoknak is, akik azokat nem kapták meg Pomázon.)
Csatolmány | Méret |
---|---|
Huszár és Katonai Hagyományőrző Ünnep 2020 - Oklevél | 3.45 MB |
Huszár és Katonai Hagyományőrző Ünnep 2020 - Plakát | 9.89 MB |